W czasie ciąży w całym organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Stan ten nie pozostaje także bez wpływu na wzrok, dlatego też wiele pań skarży się na problemy z oczami, które pojawiają się u nich wraz z rosnącym brzuszkiem. Jak na wzrok wpływa ciąża i co zrobić, jeżeli właśnie wtedy zaczyna nam dokuczać pogorszenie widzenia? Zapraszamy do lektury.
Czy ciąża pogarsza wzrok?
Niestety odpowiedź na pytanie o to, czy ciąża zawsze wiąże się z pogorszeniem widzenia, nie jest jednoznaczna. Często, choć nie w każdym przypadku kobiety skarżą się, że mimo iż wcześnie nie miały z oczami najmniejszych problemów, tak w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży zaczęło im dokuczać pogorszenie widzenia. Na szczęście w wielu przypadkach taki stan jest tylko tymczasowy, a wpływ na niego mają przede wszystkim zmiany hormonalne.
Oczywiście istnieje duża szansa, że jeżeli przed ciążą nie było żadnych problemów ze wzrokiem, również w odmiennym stanie nic nie się nie zmieni. W nieco gorszej sytuacji są kobiety, które mają wadę wzroku lub chorują na choroby przewlekłe, które mogą wpływać także na zdrowie oczu. W takim przypadku powinny być one pod stałą opieką okulisty. A jakie dolegliwości ze strony narządu wzroku mogą spotkać kobietę w ciąży?
Łzawienie i pieczenie oczu
Niektóre hormony, których większa ilość jest wydzielana w czasie ciąży, mogą bezpośrednio wpływać także na nasze oczy. Pod wpływem prolaktyny, która odpowiada za karmienie piersią, oczy mogą stać się suche, wrażliwe na światło, a nawet zaczerwienione. Mogą także zacząć łzawić. Jeżeli więc dokuczają nam objawy podobne do tych, jak przy zespole suchego oka, warto zaopatrzyć się w krople do oczu – tak zwane sztuczne łzy.
Pogorszenie widzenia
Pogorszenie widzenia w ciąży nie musi się od razu wiązać z pogłębieniem wady wzroku. Być może tymczasowa zmiana w ostrości widzenia spowodowana jest zmianami hormonalnymi. Istnieje więc duża szansa, że po narodzeniu dziecka wszystko wróci do normy. Warto jednak dla pewności skonsultować się z okulistą, który doradzi nam, czy wymiana szkieł w okularach jest konieczna, czy może warto zaczekać do narodzin malucha.
Wylewy w gałce ocznej
Wylewy krwi do gałki ocznej to nic innego jak niewielkie krwotoki, które w żaden sposób nie zagrażają naszemu zdrowiu. Spowodowane są zazwyczaj wysiłkiem i pojawiają się najczęściej pod koniec ciąży i w czasie porodu. Występują u wielu kobiet, niezależnie, czy mają one wadę wzroku, noszą okulary lub soczewki, czy też do tej pory nie miały żadnych problemów ze wzrokiem. Znikają one zazwyczaj w kilka godzin po porodzie.
Mroczki przed oczami
Mroczki przed oczami, podwójne widzenie lub rozmazany obraz – to objawy, których kobieta w ciąży nie powinna lekceważyć, mogą bowiem świadczyć o cukrzycy ciążowej lub innych niebezpiecznych dla kobiety w tym stanie chorobach. Dlatego należy o nich niezwłocznie poinformować swojego lekarza prowadzącego, który zaleci wizytę u okulisty i zleci niezbędne badania, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.
Warto także wspomnieć, że w czasie ciąży odradza się kobietom noszenie szkieł kontaktowych, a także zbyt długie przesiadywanie przed monitorem komputera. Może to bowiem nasilać objawy związane z zespołem suchego oka i wywoływać dyskomfort.
(Zdjęcie w nagłówku: fotolia.com, #185579497 | Autor: zinkevych)