Soczewki kontaktowe to najpopularniejsza i najchętniej wybierana alternatywa dla okularów korekcyjnych. Decydujemy się na nie coraz częściej, choć wiele osób wciąż obawia się, że ich stosowanie jest niezdrowe i może źle wpływać na nasz wzrok. Co należy wiedzieć o szkłach kontaktowych, by ich stosowanie było bezpieczne, a nasze oczy zawsze były zdrowe? Zachęcamy do lektury.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe zdecydowanie są dużym ułatwieniem, szczególnie dla osób uprawiających sport i prowadzących aktywny tryb życia. Ponadto nie parują, a w gorący dzień nie zsuwają się z nosa. Występują w wielu rodzajach, bez problemu możemy je także dopasować do naszej wady wzroku.
Najpopularniejszym rodzajem szkieł kontaktowych są soczewki miękkie, które kiedyś wykonywane były z polimeru, nazywanego hydrożelem, miękkiego i elastycznego tworzywa. Dziś zdecydowanie częściej stosuje się połączenie hydrożelu i silikonu. Wśród nich znaleźć możemy soczewki kontaktowe korekcyjne, zmieniające kolor oczu oraz lecznicze. Ponadto podzielić je możemy także na różne rodzaje ze względu na tryb noszenia.
Rozróżniamy soczewki jednodniowe, takie do noszenia w trybie dziennym, w systemie elastycznym – okazjonalnie można w nich spać, a także takie, które nosić możemy przez całą dobę bez zdejmowania przez określoną liczbę dni. Sięgnąć możemy po soczewki 14-dniowe, miesięczne, a nawet roczne.
Istnieją także soczewki kontaktowe twarde, które produkuje się z tworzywa organicznego. Są one trwalsze i mają mniejszą średnicę, jednak oczy długo się do nich przyzwyczajają.
Soczewki kontaktowe a wada wzroku
Soczewki kontaktowe możemy dopasować niemalże do każdej wady wzroku. Mamy więc takie przeznaczone dla krótkowidzów i dalekowidzów – są to soczewki sferyczne. Dla osób z astygmatyzmem przeznaczone są soczewki toryczne, dla osób z prezbiopią polecane są soczewki multifokalne. Co więcej, przy noszeniu soczewek nie ma właściwie ograniczeń wiekowych, mogą nosić je zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Najważniejszym elementem jest właściwe dobranie rodzaju soczewek przez specjalistę – okulistę lub optometrystę. Tylko wtedy ich stosowanie będzie w pełni bezpieczne dla oczu. W tym celu możemy umówić się na wizytę i badanie w salonie optycznym, gdzie specjalista pomoże nam dopasować odpowiednie szkła i nauczy tego, jak się z nimi obchodzić. Jeśli szukacie sprawdzonego optyka w Krakowie, zapraszamy do salonu Noble Optic House.
Jak zakładać soczewki?
Jak już wspominaliśmy – szkła kontaktowe powinny zostać dobrane indywidualnie przez specjalistę i to on powinien także nauczyć nas jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki. Pamiętajmy, że musimy się z nimi obchodzić bardzo delikatnie, by nie uszkodzić ich powierzchni i zawsze zakładać i zdejmować soczewki czystymi dłońmi. Przed każdym założeniem upewnijmy się, że soczewka nie jest wywinięta i czy jest całkowicie czysta. Jakiekolwiek zabrudzenia lub pyłki znajdujące się na jej powierzchni będą później wyczuwalne na oku.
Nosząc soczewki, musimy pamiętać o tym, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Najłatwiejsze w obsłudze są soczewki jednodniowe, które po zdjęciu od razu wyrzucamy. Soczewki noszone w trybie dłuższym należy przechowywać i czyścić z pomocą dopasowanego do nich płynu pielęgnacyjnego.
W przypadku pań pamiętajmy też, że soczewki zakładamy przed zrobieniem makijażu, zdejmujemy zaś przed jego zmyciem.
fotolia.com, #166849044 | Autor: sachi_yn
Przeciwwskazania do noszenia soczewek
Istnieje kilka przeciwwskazań w noszeniu soczewek kontaktowych, jednak dotyczą one niewielkiego procenta ludzi na świecie. Należą do nich między innymi infekcje oczu, zespół suchego oka, cukrzyca typu drugiego, a także psychiczne bariery przed ich noszeniem.
(Zdjęcie w nagłówku: fotolia.com, #86507595 | Autor: kichigin19)