Praca wielu osób opiera się na spędzaniu wielu godzin w ciągu dnia przed monitorem. Po pracy, w domu równie często sięgamy po laptopa, by obejrzeć film czy serial. Niestety im dłużej to trwa, tym większa szansa, że ucierpi na tym nasz wzrok. Jak zadbać o oczy pracując wiele godzin przy komputerze?
Przygotuj miejsce pracy
Ochronę naszego wzroku należy zacząć od właściwej organizacji miejsca pracy. Ustawmy więc ekran komputera w odległości od 50 do 75 cm od twarzy. Ponadto, powinien on się także znajdować na odpowiedniej wysokości – górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku. Dzięki takiemu ustawieniu szyja nie powinna być przeciążona, a oczy nie będą tak szybko się męczyć.
Zwróćmy także uwagę, by pomieszczenie, w którym pracujemy, było odpowiednio doświetlone, najlepiej w podobny sposób jak nasz monitor, a pozostając już przy samym monitorze, zadbajmy o to, by nie jego podświetlenie nie było zbyt jasne, ustawmy także większy kontrast między czernią i bielą.
Mrugaj!
Jednym z popularnych problemów z oczami przy długiej pracy przed komputerem jest uczucie suchych oczu. Niestety, gdy pracujemy w skupieniu i wpatrujemy się w ekran, zapominamy o tym, żeby mrugać! W ten sposób naturalnie nawilżamy oczy, dlatego warto pilnować, tego, by mrugać jak najczęściej.
Z tym problemem pomogą się uporać także nawilżające krople do oczu, warto więc postawić opakowanie blisko komputera i sięgać po nie za każdym razem, gdy zaczynamy czuć, że nasze oczy stają się nieprzyjemnie suche.
Pamiętaj też, by regularnie, nawet co kilkanaście minut robić przerwy w patrzeniu monitor. Co jakiś czas wyjrzyj przez okno, popatrz w dal, lub po prostu rozejrzyj się po pokoju.
Jeśli suchość oczu wyjątkowo Ci dokucza, warto zaopatrzyć się także w nawilżacz powietrza. Zadbaj też o to, by w pomieszczeniu, w którym pracujesz, znalazło się także kilka roślin doniczkowych.
Zadbaj o dietę
Tak, również dieta ma wpływ na to, jak bardzo cierpią nasze oczy podczas długiego siedzenia przed komputerem. Oprócz wprowadzenia wspomnianych wyżej dobrych nawyków zadbajmy także, by w naszym codziennym menu znajdowały się składniki odżywcze wspomagające narząd wzroku.
Mowa tu oczywiście o witaminach A, E i C. Ta pierwsza, czyli beta-karoten to silny antyoksydant. Znaleźć ją możemy przede wszystkim w marchwi. Witamina E natomiast poprawia absorpcję witaminy A, dlatego warto zadbać, by również ona znalazła się w naszej diecie. Znaleźć ją możemy w olejach, orzechach i tłustych rybach.
Ponadto na nasz wzrok wpływają także mikroelementy takie jak cynk, selen i magnez. Zadbajmy o to, by nasza dieta była bogata w także w te składniki.
Pamiętajmy także, o tym, by odpowiednio zadbać o nawodnienie organizmu. Dwa litry wody to niezbędne minimum dla dobrego samopoczucia i zdrowego wzroku.
(Obrazek w nagłówku: fotolia.com, #148435018 | Autor: StockRocket)